Manganoid


     Dawno, dawno temu, za morzem i w Łu.Es.Ej. [U.S.A], powstała niewielka firma Atari, która na rynek gier wbiła się dzięki znanej każdej osobie grze "PONG". Gra ta choć z bardzo prostymi zasadami i prostą budową, powalała swoimi możliwościami pokolenie lat 70'tych. Zasada była prosta: mamy na ekranie swojego telewizora dwie paletki i piłeczkę, którą należy odbijać pomiędzy obiema paletkami dwóch graczy. Firmy które chciały uszczknąć choć trochę z tego rynku gier musiały liczyć się z pozwami o prawa autorskie do kodu, wyglądu gry i rozgrywki gry. Dlatego już w w późnych latach 70'tych powstał Breakout, a później Arkanoid. To właśnie na podstawie tych dwóch gier powstało dzieło firmy TimSoft, o którym szerzej rozpiszę się za chwilę.

     Manganoid to kolejna przeróbka wcześniej wspomnianych gier - Arkanoida oraz Breakout. Stworzona przez firmę TimSoft i wydana w 1997 roku na C=64 gra, w głównej mierze nie różniła się niczym od swoich protoplastów. Zasadniczo także w niej należy za pomocą piłeczki niszczyć klocki na ekranie. Różni ją jedynie to że do dyspozycji mamy dwie paletki, każdą kontrolujemy oddzielnie wychylając joya w górę lub dół oraz na boki. Sterowanie obiema paletkami z początku jest bardzo trudne i należy się do niego przyzwyczaić, lecz znam kilka gier, w których sterowanie sprawiało mi większy problem. Coder Bartosz Apanasewicz postarał się aby gra chodziła płynnie oraz aby każdy kolejny poziom trudności był naprawdę trudny (po tym jak został mi tylko jeden klocek do zbicia, próbowałem go rozwalić ponad 15 minut nim w końcu mi się udało). Gra oprócz ciekawej rozgrywki oferuje nam także bonus za pokonanie kolejnego poziomu, a mianowicie erotyczne mangowe tło na każdej kolejnej planszy, które odsłaniamy wraz ze zbijanymi klockami. W każdym poziomie tło jest inne więc jest na co popatrzeć ;)

     Podsumowując gra ta wyróżnia się dość znacznie z pośród klonów Arkanoida i Breakout, swoją kolorową grafiką, różnorodnym tłem i poziomem trudności. Więc jeżeli jesteś samotnym maniakiem C=64 i nie masz do kogo przytulić się w zimne jesienne wieczory, to tytuł w sam raz dla ciebie!


Ryan

Plik do pobrania