Bracia Mario vs. Siostry Giana


     Świat nie istniał by gdyby nie jedna gra, której popularność pomogła zrewolucjonizosać rynek gier, i stała się tak popularna że do dnia dzisiejszego akcenty z tej gry można spotkać w pop kulturze. Mowa tu o Super Mario Bros, wydanej w 7 września 1985 roku, na konsole NES/Famicom, i stworzonej wspólnie przez Shigeru Miyamoto i Takashi Tezuka. Akcja tej gry toczy się w świecie równoległym, w którym samozwańczy król Koopa, porywa księżniczkę i więzi ją w zamku. Na ratunek przybywają jej nasi bohaterowie - dwaj hydraulicy [Mario Mario i Luigi Mario]. Po przejściu całego królestwa Grzybków [ LSD, THC itp.], docierają do ostatniego ósmego zamku, z którego uwalniają księżniczkę i niszczą króla Koope w rzece lawy. W ciągu niemalże trzech dekad od powstania tej gry, powstało wiele hacków i gier bazujących na tym tytule. Tworzonych zwłaszcza przez niewielkie studia, które choć w niewielkim stopniu chciały zyskać na popularności kosztem tejże gry. Lecz tylko jedna z nich stała się na tyle popularna, aby móc dorównać orginałowi.

      Była nią stworzona w 1987 roku przez Rainbow Arts - The Great Giana Sisters. W grze wcielamy się w jedną z sióstr Gana, która właśnie śni o świecie pełnym potworów i innych dziwnych istot. Naszym zadaniem jest przejść wszystkie 31 poziomów gry zbierając diamenty, które pozwolą naszej bohaterce obudzić się z tego koszmaru.
Wydana na początku tylko dla Commodore 64,  The Great Giana Sisters – podobnie jak oryginalny Super Mario Bros - wkrótce doczekała się portów na wiele innych komputerów domowych u wczesnego czasu. Popularność sióstr Giana, spowodowała że nie umknęło uwadze mediom i samym graczom, że jest to gra, która nie tylko czerpie pomysły z Super Mario Bros, lecz po prostu jest to  zrzynka z tej gry. Nawet sam tytuł wskazywał na to że jest to klon – Super Bracia Mario i Wspaniałe Siostry Giana.  Porównując dwa pierwsze poziomy obu gier można stwierdzić że są to niemalże identyczne gry. Tak jak bracia Mario, tak i siostry Giana, skaczą po platformach, rozbijają swoimi głowami ceglane mury i zbierają bonusy, monety, diamenty. Nasi bohaterowie mogą skakać przeciwnikom po głowach zgniatając ich. Twórcy nie ukrywali że jest to przeróbka  Super Mario Bros, do tego stopnia, że na pudełku z grą, widniał napis „ The Brothers Are History” - bracia są historią, nawiązując tym samym do braci Mario. Niestety był to miecz obosieczny, ponieważ tak szybko jak gra zdobyła popularność, tak samo szybko odezwali się do Rainbow Arts prawnicy Nintendo. Twórcy orginału z Kraju Kwitnącej Wiśni zagrozili Rainbow Arts, wnioskiem sądowym o odszkodowanie, argumentując to tym że gry były zbyt podobne do siebie. I mimo wielkiej popularności sióstr Giana, wycofano grę z rynku, oraz zawieszono prace nad kolejną częścią przygód niesfornych bohaterek.

     Lecz to nie zahamowało powstawaniu kolejnych przeróbek i adaptacji gier ze znanym nam hydraulikiem, które wydawane były nieoficjalnie na NES/Famicom i inne platformy. Dzięki wielkiemu sukcesowi SMB, także i inne gry bazujące na tych samych rozwiązaniach stały się popularne tworząc nam ogromną rodzinę platformówek, w których chodzimy w prawą stronę, zbieramy looty i niszczymy przeciwników po prostu na nich skacząc. Tak samo jak bracia Mario, The Great Giana Sisters stała się na tyle kultowa, że doczekała się własnych przeróbek i nieoficjalnych konwersji na inne platformy.

A ja nadal czekam na port sióstr Giana, na NES'a ;-]

Ryan
Plil do pobrania